Żyjemy w czasach dostępu do ogromnej ilości kosmetyków oraz najnowszej wiedzy zakresu dermatologii, kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Paradoksalnie coraz więcej osób cierpi na problemy związane ze skórą. O dziwo wiele z nich jest efektem zaburzeń psychodermatologicznych. Czym jest psychodermatologia, w jaki sposób stres wpływa na skórę i jej starzenie? To tylko kilka z tematów, które poruszymy w tym artykule. Dowiedz się, jak troskliwie pielęgnować skórę narażoną na stres oraz które kosmetyki przywrócą jej równowagę.
Czym jest psychodermatologia?
Psychodermatologia to nowoczesna dziedzina medycyny, która łączy dermatologię i psychiatrię. Czerpie także z medycyny estetycznej, kosmetologii i psychologii. Ma ogromne znaczenie dla zrozumienia przyczyn wielu chorób skóry. Głównym obszarem zainteresowań psychodermatologii są zmiany skórne, które pojawiają się lub nasilają w wyniku stresu. Po zdiagnozowaniu objawów skórnych oraz rozpoznaniu przyczyny problemu należy wdrożyć leczenie psychologiczne i dermatologiczne.
Wpływ stresu na skórę
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, który pełni mnóstwo funkcji. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać. Niepokój i lęk mogą niekorzystnie wpływać na wygląd i funkcjonowanie skóry. W wyniku reakcji chemicznej na stres może się ona stać bardziej wrażliwa i reaktywna. Objawia się to zaczerwienieniem, świądem, wypryskami czy pojawieniem się trądziku. Stres może nasilać stany zapalne, wysuszać skórę, powodować powstawanie obrzęków i opuchlizny wokół oczu, a w efekcie znacznie przyspieszać naturalne procesy starzenia skóry. Zaburzenia psychofizjologiczne takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie i egzema to problemy skórne, nasilane przez stres emocjonalny.
Stres a przyspieszone starzenie się skóry
Wypryski, cienie pod oczami, drobne linie i zmarszczki to tylko kilka objawów zestresowanej skóry. Może on wpływać na naturalną barierę ochronną skóry, powodować suchość, odwodnienie, świąd i stany zapalne. A w efekcie także wpływać na zaburzenia kolorytu skóry oraz przyspieszać naturalne procesy starzenia.
Choć objawy stresu możemy zauważyć na skórze przez cały rok, to najczęściej widoczne są zimą. Przyczynia się do tego centralne ogrzewanie, mróz, wiatr i chłód oraz niskie temperatury. Również w trakcie sezonu świąteczno-noworocznego możemy zauważyć zwiększoną reakcję skóry na stres ze względu na tłuste potrawy, słodycze, alkohol, a także niepokój, mniejszą ilość snu i zmęczenie związane z przygotowaniami do świąt.
Lista psychosomatycznych chorób skóry:
- łuszczyca
- egzema
- atopowe zapalenie skóry
- trądzik różowaty
- łysienie plackowate
- liszaj płaski
- łojotokowe zapalenie skóry
- pokrzywka
- rybia łuska
- bielactwo
Jak dbać o skórę zestresowaną?
Większość zaburzeń psychodermatologicznych można złagodzić technikami radzenia sobie ze stresem. Nauka technik relaksacji, praktykowanie jogi i medytacji, aktywność fizyczna, rozwijanie hobby to kilka sposobów. Również dieta, nawyki związane ze stylem życia, rozmowa i czas spędzany z innymi pomogą organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Elementem pielęgnacji skóry zestresowanej jest stosowanie wysokiej jakości kosmetyków.
Kosmetyki, które przynoszą ulgę skórze zestresowanej
Zestresowana skóra wymaga troskliwej pielęgnacji. Kosmetyki Balansis zupełnie odmienią twoją rutynę pielęgnacyjną. Dostarczą skoncentrowanej dawki składników odżywczych i mnóstwa antyoksydantów. W efekcie nie tylko nawilżą, uspokoją i zregenerują, ale także działają przeciwzapalnie, a także odmładzają i wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową.
Wsłuchaj się w potrzeby swojej skóry. Daj jej odrobinę oddechu. Bez zbędnego stresu i ekspresowego tempa życia. Zaufaj marce, która powstała z pasji i została potwierdzona badaniami. Skup się na tu i teraz. Na ponadczasowej pielęgnacji niezależnie od panujących trendów. Kosmetyki Balansis łączą nowatorskie składy, naturalne i skuteczne składniki aktywne oraz optymalne konsystencje. Przywrócą skórze równowagę i zadbają o jej mikrobiom. Podaruj jej odrobinę miłości, zamkniętą we flakonikach kosmetyków polskiej marki Balansis.